SMBI27TK30
At a Glance
Product Dimensions 18.88"h x 29.75"w x 19.63"d
Summit's selection of built-in microwaves offers seamless solutions to complete any kitchen space. Model SMBI27TK30 is a 1200W microwave designed for built-in installation. It ships with a complete trim kit (accessory TKSM30) that includes a 29 3/4" wide stainless steel frame, bottom duct, rails, and the screws needed for setup. IRead More
Get to know this product.
Product Overview
Product Overview
Built-In Microwave Oven
Built-in microwave oven that ships with a trim kit designed to allow installation in 30" wide cabinet openings
Fits common cutouts
Built-in trim kit included
Large capacity
Full 2.2 cu.ft of interior cooking space to fit large dishes
1200W operation
Powerful performance ideal for larger meals
Stainless steel frame
Included with the microwave to help fit the overall unit into standard 30" wide spaces, with a horizontal grain to match other fixtures
Stainless steel front
Brushed stainless steel trim in a horizontal grain to match many existing designs
Door window
Large window design makes it easy to view your cooking without opening the door
Large glass turntable
Interior includes sizable glass disc that rotates to ensure even heating
Description
Summit's selection of built-in microwaves offers seamless solutions to complete any kitchen space.
Model SMBI27TK30 is a 1200W microwave designed for built-in installation. It ships with a complete trim kit (accessory TKSM30) that includes a 29 3/4" wide stainless steel frame, bottom duct, rails, and the screws needed for setup. It can be installed above or below the counter and over a wall oven for added kitchen convenience. The dimensions of the actual microwave are 13.5" H x 24.38" W x 19.63" D. The cutout dimensions of the cabinet should be 17 to 17.125" H x 25.5" W x 22.75" D. For more information, download the installation instructions below.
With an attractive, low profile design and complete cooking convenience, the SMBI27TK30 is the ideal built-in microwave oven for kitchens with large capacity needs. For this unit with a 27" trim kit, see model SMBI27TK27. Additional sizes, as well as drawer and over-the-range microwaves, are also available. Browse the Summit line to explore our complete collection.